Ingen bannerreklamerIngen betalingsmurIntet clickbait
tirsdag den 27. oktober 2026
Nyheder uden støj
Dansk udgave
Dashboard

Hvad tjener en fastfoodmedarbejder? Løn 2025

En fastfoodmedarbejder tjener i gennemsnit 32.425 kr. om måneden (2025); halvdelen tjener mellem 28.313 kr. og 36.619 kr. Løn for mænd og kvinder, offentligt og privat, og udvikling siden 2013.

32.425 kr.Gennemsnitlig månedsløn før skat, 2025

Nr. 269 af 276 fag

  • En fastfoodmedarbejder tjener i gennemsnit 32.425 kr. om måneden før skat (2025) – 39 % under gennemsnittet for alle lønmodtagere på 52.846 kr.
  • Halvdelen tjener mellem 28.313 kr. og 36.619 kr., og midterlønnen (medianen) er 33.631 kr.
  • Lønnen er steget 4,2 % fra 2024.
  • Siden 2013 er lønnen steget 32 %, fra 24.497 kr.
  • Kvinder tjener 13 % mere: 29.380 kr. for mænd mod 33.778 kr. for kvinder.
  • I det private tjener en fastfoodmedarbejder 30.336 kr., i det offentlige 34.869 kr. Det offentlige betaler 13 % mere.
Gennemsnit32.425 kr.
Median33.631 kr.
Nedre kvartil28.313 kr.
Øvre kvartil36.619 kr.
Mænd29.380 kr.
Kvinder33.778 kr.
Privat30.336 kr.
Offentlig34.869 kr.
Timeløn202 kr.
Fuldtidsansatte6.968

Månedsløn over tid

23.667 kr.28.444 kr.33.221 kr.2013201520172019202120232025

År for år

ÅrMånedslønÆndring
202532.425 kr.+4,2 %
202431.123 kr.+5,7 %
202329.451 kr.+2,2 %
202228.816 kr.+3,6 %
202127.823 kr.+0,0 %
202027.823 kr.+2,8 %
201927.054 kr.+1,6 %
201826.629 kr.+1,3 %
201726.287 kr.+2,7 %
201625.585 kr.+1,5 %
201525.216 kr.+3,1 %
201424.464 kr.−0,1 %
201324.497 kr.–

Beslægtede fag

Danmarks Statistiks betegnelse: Tilberedning af fastfood (DISCO 9411). Standardberegnet månedsløn før skat, inklusive pension, tillæg og feriebetalinger. Kilde: Danmarks Statistik.

Metode

Tallene kommer fra Danmarks Statistiks lønstatistik (tabel LONS20) og dækker alle lønmodtagere i statistikken, både time- og fastlønnede, med og uden ledelsesansvar. Fagene er Danmarks Statistiks arbejdsfunktioner på det mest detaljerede niveau (DISCO-08, fire cifre). Titlerne er vores egne, så de svarer til det, man søger efter; Danmarks Statistiks egen betegnelse står på hver side.

Månedslønnen er den standardberegnede månedsfortjeneste: fortjenesten pr. standardtime ganget med 160,33 timer. Den er før skat og omfatter pension, tillæg, personalegoder og feriebetalinger, så den kan sammenlignes på tværs af fag med forskellig arbejdstid. Median og kvartiler offentliggøres kun pr. time og er omregnet til måned på samme måde. Halvdelen af de ansatte i faget tjener mellem nedre og øvre kvartil.

Lønnen for mænd og kvinder og for offentligt og privat ansatte vises, hvor Danmarks Statistik offentliggør den; for små grupper holdes tallene tilbage. Forskellen mellem mænd og kvinder er forskellen i gennemsnitlig månedsløn i samme fag og siger ikke i sig selv noget om løn for samme arbejde.

Fag med færre end 500 fuldtidsansatte i statistikken indgår ikke i ranglisterne, fordi gennemsnittet for små grupper kan svinge meget fra år til år. Tallene opdateres én gang om året, når Danmarks Statistik offentliggør lønstatistikken, og tjekkes mod kilden hver uge.

Kilder

Citér som: News Unlimited, “Hvad tjener man? Løn for 376 fag”.