Ingen bannerreklamerIngen betalingsmurIntet clickbait
tirsdag den 27. oktober 2026
Nyheder uden støj
Dansk udgave
Dashboard

Hvad tjener en gummioperatør? Løn 2025

En gummioperatør tjener i gennemsnit 43.408 kr. om måneden (2025); halvdelen tjener mellem 35.849 kr. og 47.641 kr. Løn for mænd og kvinder, offentligt og privat, og udvikling siden 2013.

43.408 kr.Gennemsnitlig månedsløn før skat, 2025
  • En gummioperatør tjener i gennemsnit 43.408 kr. om måneden før skat (2025) – 18 % under gennemsnittet for alle lønmodtagere på 52.846 kr.
  • Halvdelen tjener mellem 35.849 kr. og 47.641 kr., og midterlønnen (medianen) er 42.084 kr.
  • Lønnen er steget 4,8 % fra 2024.
  • Siden 2013 er lønnen steget 53 %, fra 28.452 kr.
  • Kvinder tjener 2 % mere: 43.197 kr. for mænd mod 43.928 kr. for kvinder.
Gennemsnit43.408 kr.
Median42.084 kr.
Nedre kvartil35.849 kr.
Øvre kvartil47.641 kr.
Mænd43.197 kr.
Kvinder43.928 kr.
Privat43.408 kr.
Timeløn271 kr.
Fuldtidsansatte302

Månedsløn over tid

26.956 kr.35.930 kr.44.904 kr.2013201520172019202120232025

År for år

ÅrMånedslønÆndring
202543.408 kr.+4,8 %
202441.435 kr.+11,9 %
202337.028 kr.+0,4 %
202236.862 kr.+7,7 %
202134.233 kr.+2,4 %
202033.428 kr.+3,5 %
201932.303 kr.+3,8 %
201831.124 kr.+3,1 %
201730.176 kr.−1,6 %
201630.670 kr.+3,4 %
201529.667 kr.+3,9 %
201428.550 kr.+0,3 %
201328.452 kr.–

Beslægtede fag

Faget har under 500 fuldtidsansatte i statistikken, så gennemsnittet kan svinge meget fra år til år. Danmarks Statistiks betegnelse: Operatørarbejde ved fremstilling af gummiprodukter (DISCO 8141). Standardberegnet månedsløn før skat, inklusive pension, tillæg og feriebetalinger. Kilde: Danmarks Statistik.

Metode

Tallene kommer fra Danmarks Statistiks lønstatistik (tabel LONS20) og dækker alle lønmodtagere i statistikken, både time- og fastlønnede, med og uden ledelsesansvar. Fagene er Danmarks Statistiks arbejdsfunktioner på det mest detaljerede niveau (DISCO-08, fire cifre). Titlerne er vores egne, så de svarer til det, man søger efter; Danmarks Statistiks egen betegnelse står på hver side.

Månedslønnen er den standardberegnede månedsfortjeneste: fortjenesten pr. standardtime ganget med 160,33 timer. Den er før skat og omfatter pension, tillæg, personalegoder og feriebetalinger, så den kan sammenlignes på tværs af fag med forskellig arbejdstid. Median og kvartiler offentliggøres kun pr. time og er omregnet til måned på samme måde. Halvdelen af de ansatte i faget tjener mellem nedre og øvre kvartil.

Lønnen for mænd og kvinder og for offentligt og privat ansatte vises, hvor Danmarks Statistik offentliggør den; for små grupper holdes tallene tilbage. Forskellen mellem mænd og kvinder er forskellen i gennemsnitlig månedsløn i samme fag og siger ikke i sig selv noget om løn for samme arbejde.

Fag med færre end 500 fuldtidsansatte i statistikken indgår ikke i ranglisterne, fordi gennemsnittet for små grupper kan svinge meget fra år til år. Tallene opdateres én gang om året, når Danmarks Statistik offentliggør lønstatistikken, og tjekkes mod kilden hver uge.

Kilder

Citér som: News Unlimited, “Hvad tjener man? Løn for 376 fag”.