Ingen bannerreklamerIngen betalingsmurIntet clickbait
tirsdag den 27. oktober 2026
Nyheder uden støj
Dansk udgave
Dashboard

Hvad tjener en kassemedarbejder i fastfood? Løn 2025

En kassemedarbejder i fastfood tjener i gennemsnit 29.423 kr. om måneden (2025); halvdelen tjener mellem 26.422 kr. og 33.171 kr. Løn for mænd og kvinder, offentligt og privat, og udvikling siden 2013.

29.423 kr.Gennemsnitlig månedsløn før skat, 2025

Nr. 274 af 276 fag

  • En kassemedarbejder i fastfood tjener i gennemsnit 29.423 kr. om måneden før skat (2025) – 44 % under gennemsnittet for alle lønmodtagere på 52.846 kr.
  • Halvdelen tjener mellem 26.422 kr. og 33.171 kr., og midterlønnen (medianen) er 30.452 kr.
  • Lønnen er steget 1,4 % fra 2024.
  • Siden 2013 er lønnen steget 34 %, fra 21.897 kr.
  • Kvinder tjener 1 % mere: 29.214 kr. for mænd mod 29.589 kr. for kvinder.
Gennemsnit29.423 kr.
Median30.452 kr.
Nedre kvartil26.422 kr.
Øvre kvartil33.171 kr.
Mænd29.214 kr.
Kvinder29.589 kr.
Privat29.420 kr.
Timeløn184 kr.
Fuldtidsansatte2.671

Månedsløn over tid

21.144 kr.25.660 kr.30.176 kr.2013201520172019202120232025

År for år

ÅrMånedslønÆndring
202529.423 kr.+1,4 %
202429.014 kr.+10,9 %
202326.152 kr.+4,1 %
202225.122 kr.+1,9 %
202124.650 kr.+3,9 %
202023.715 kr.+0,0 %
201923.711 kr.+1,4 %
201823.382 kr.+0,2 %
201723.333 kr.−3,9 %
201624.275 kr.+3,8 %
201523.380 kr.+4,8 %
201422.312 kr.+1,9 %
201321.897 kr.–

Beslægtede fag

Danmarks Statistiks betegnelse: Kasseassistentarbejde inden for catering og fastfood (DISCO 5246). Standardberegnet månedsløn før skat, inklusive pension, tillæg og feriebetalinger. Kilde: Danmarks Statistik.

Metode

Tallene kommer fra Danmarks Statistiks lønstatistik (tabel LONS20) og dækker alle lønmodtagere i statistikken, både time- og fastlønnede, med og uden ledelsesansvar. Fagene er Danmarks Statistiks arbejdsfunktioner på det mest detaljerede niveau (DISCO-08, fire cifre). Titlerne er vores egne, så de svarer til det, man søger efter; Danmarks Statistiks egen betegnelse står på hver side.

Månedslønnen er den standardberegnede månedsfortjeneste: fortjenesten pr. standardtime ganget med 160,33 timer. Den er før skat og omfatter pension, tillæg, personalegoder og feriebetalinger, så den kan sammenlignes på tværs af fag med forskellig arbejdstid. Median og kvartiler offentliggøres kun pr. time og er omregnet til måned på samme måde. Halvdelen af de ansatte i faget tjener mellem nedre og øvre kvartil.

Lønnen for mænd og kvinder og for offentligt og privat ansatte vises, hvor Danmarks Statistik offentliggør den; for små grupper holdes tallene tilbage. Forskellen mellem mænd og kvinder er forskellen i gennemsnitlig månedsløn i samme fag og siger ikke i sig selv noget om løn for samme arbejde.

Fag med færre end 500 fuldtidsansatte i statistikken indgår ikke i ranglisterne, fordi gennemsnittet for små grupper kan svinge meget fra år til år. Tallene opdateres én gang om året, når Danmarks Statistik offentliggør lønstatistikken, og tjekkes mod kilden hver uge.

Kilder

Citér som: News Unlimited, “Hvad tjener man? Løn for 376 fag”.