Ingen bannerreklamerIngen betalingsmurIntet clickbait
tirsdag den 27. oktober 2026
Nyheder uden støj
Dansk udgave
Dashboard

Hvad tjener en kasserer i bank? Løn 2025

En kasserer i bank tjener i gennemsnit 46.211 kr. om måneden (2025); halvdelen tjener mellem 38.692 kr. og 52.382 kr. Løn for mænd og kvinder, offentligt og privat, og udvikling siden 2013.

46.211 kr.Gennemsnitlig månedsløn før skat, 2025

Nr. 194 af 276 fag

  • En kasserer i bank tjener i gennemsnit 46.211 kr. om måneden før skat (2025) – 13 % under gennemsnittet for alle lønmodtagere på 52.846 kr.
  • Halvdelen tjener mellem 38.692 kr. og 52.382 kr., og midterlønnen (medianen) er 45.979 kr.
  • Lønnen er steget 3,5 % fra 2024.
  • Siden 2013 er lønnen steget 34 %, fra 34.563 kr.
  • Kvinder tjener 6 % mere: 44.585 kr. for mænd mod 47.182 kr. for kvinder.
Gennemsnit46.211 kr.
Median45.979 kr.
Nedre kvartil38.692 kr.
Øvre kvartil52.382 kr.
Mænd44.585 kr.
Kvinder47.182 kr.
Privat46.207 kr.
Timeløn288 kr.
Fuldtidsansatte1.200

Månedsløn over tid

33.398 kr.40.387 kr.47.376 kr.2013201520172019202120232025

År for år

ÅrMånedslønÆndring
202546.211 kr.+3,5 %
202444.640 kr.+2,5 %
202343.546 kr.+2,7 %
202242.381 kr.−0,8 %
202142.712 kr.+1,0 %
202042.289 kr.+3,1 %
201941.024 kr.+3,7 %
201839.544 kr.+4,2 %
201737.944 kr.+3,9 %
201636.523 kr.+2,7 %
201535.551 kr.+1,5 %
201435.011 kr.+1,3 %
201334.563 kr.–

Beslægtede fag

Danmarks Statistiks betegnelse: Kundebetjening og kassererarbejde i finansvirksomheder (DISCO 4211). Standardberegnet månedsløn før skat, inklusive pension, tillæg og feriebetalinger. Kilde: Danmarks Statistik.

Metode

Tallene kommer fra Danmarks Statistiks lønstatistik (tabel LONS20) og dækker alle lønmodtagere i statistikken, både time- og fastlønnede, med og uden ledelsesansvar. Fagene er Danmarks Statistiks arbejdsfunktioner på det mest detaljerede niveau (DISCO-08, fire cifre). Titlerne er vores egne, så de svarer til det, man søger efter; Danmarks Statistiks egen betegnelse står på hver side.

Månedslønnen er den standardberegnede månedsfortjeneste: fortjenesten pr. standardtime ganget med 160,33 timer. Den er før skat og omfatter pension, tillæg, personalegoder og feriebetalinger, så den kan sammenlignes på tværs af fag med forskellig arbejdstid. Median og kvartiler offentliggøres kun pr. time og er omregnet til måned på samme måde. Halvdelen af de ansatte i faget tjener mellem nedre og øvre kvartil.

Lønnen for mænd og kvinder og for offentligt og privat ansatte vises, hvor Danmarks Statistik offentliggør den; for små grupper holdes tallene tilbage. Forskellen mellem mænd og kvinder er forskellen i gennemsnitlig månedsløn i samme fag og siger ikke i sig selv noget om løn for samme arbejde.

Fag med færre end 500 fuldtidsansatte i statistikken indgår ikke i ranglisterne, fordi gennemsnittet for små grupper kan svinge meget fra år til år. Tallene opdateres én gang om året, når Danmarks Statistik offentliggør lønstatistikken, og tjekkes mod kilden hver uge.

Kilder

Citér som: News Unlimited, “Hvad tjener man? Løn for 376 fag”.