Ingen bannerreklamerIngen betalingsmurIntet clickbait
tirsdag den 27. oktober 2026
Nyheder uden støj
Dansk udgave
Dashboard

Hvad tjener en operatør i cement- og betonproduktion? Løn 2025

En operatør i cement- og betonproduktion tjener i gennemsnit 50.022 kr. om måneden (2025); halvdelen tjener mellem 43.499 kr. og 54.358 kr. Løn for mænd og kvinder, offentligt og privat, og udvikling siden 2013.

50.022 kr.Gennemsnitlig månedsløn før skat, 2025

Nr. 143 af 276 fag

  • En operatør i cement- og betonproduktion tjener i gennemsnit 50.022 kr. om måneden før skat (2025) – 5 % under gennemsnittet for alle lønmodtagere på 52.846 kr.
  • Halvdelen tjener mellem 43.499 kr. og 54.358 kr., og midterlønnen (medianen) er 47.990 kr.
  • Lønnen er steget 3,6 % fra 2024.
  • Siden 2013 er lønnen steget 52 %, fra 32.869 kr.
  • Kvinder tjener 4 % mere: 49.815 kr. for mænd mod 52.152 kr. for kvinder.
Gennemsnit50.022 kr.
Median47.990 kr.
Nedre kvartil43.499 kr.
Øvre kvartil54.358 kr.
Mænd49.815 kr.
Kvinder52.152 kr.
Privat50.022 kr.
Timeløn312 kr.
Fuldtidsansatte1.040

Månedsløn over tid

31.154 kr.41.445 kr.51.737 kr.2013201520172019202120232025

År for år

ÅrMånedslønÆndring
202550.022 kr.+3,6 %
202448.294 kr.+14,5 %
202342.191 kr.+3,7 %
202240.705 kr.+0,5 %
202140.498 kr.+10,2 %
202036.757 kr.+3,7 %
201935.451 kr.+1,1 %
201835.070 kr.+3,1 %
201734.001 kr.+2,2 %
201633.253 kr.−1,8 %
201533.850 kr.+3,0 %
201432.871 kr.+0,0 %
201332.869 kr.–

Beslægtede fag

Danmarks Statistiks betegnelse: Operatørarbejde ved fremstilling af cement-, sten- og andre råstofprodukter (DISCO 8114). Standardberegnet månedsløn før skat, inklusive pension, tillæg og feriebetalinger. Kilde: Danmarks Statistik.

Metode

Tallene kommer fra Danmarks Statistiks lønstatistik (tabel LONS20) og dækker alle lønmodtagere i statistikken, både time- og fastlønnede, med og uden ledelsesansvar. Fagene er Danmarks Statistiks arbejdsfunktioner på det mest detaljerede niveau (DISCO-08, fire cifre). Titlerne er vores egne, så de svarer til det, man søger efter; Danmarks Statistiks egen betegnelse står på hver side.

Månedslønnen er den standardberegnede månedsfortjeneste: fortjenesten pr. standardtime ganget med 160,33 timer. Den er før skat og omfatter pension, tillæg, personalegoder og feriebetalinger, så den kan sammenlignes på tværs af fag med forskellig arbejdstid. Median og kvartiler offentliggøres kun pr. time og er omregnet til måned på samme måde. Halvdelen af de ansatte i faget tjener mellem nedre og øvre kvartil.

Lønnen for mænd og kvinder og for offentligt og privat ansatte vises, hvor Danmarks Statistik offentliggør den; for små grupper holdes tallene tilbage. Forskellen mellem mænd og kvinder er forskellen i gennemsnitlig månedsløn i samme fag og siger ikke i sig selv noget om løn for samme arbejde.

Fag med færre end 500 fuldtidsansatte i statistikken indgår ikke i ranglisterne, fordi gennemsnittet for små grupper kan svinge meget fra år til år. Tallene opdateres én gang om året, når Danmarks Statistik offentliggør lønstatistikken, og tjekkes mod kilden hver uge.

Kilder

Citér som: News Unlimited, “Hvad tjener man? Løn for 376 fag”.