Ingen bannerreklamerIngen betalingsmurIntet clickbait
tirsdag den 27. oktober 2026
Nyheder uden støj
Dansk udgave
Dashboard

Hvad tjener en rejseleder? Løn 2025

En rejseleder tjener i gennemsnit 33.127 kr. om måneden (2025); halvdelen tjener mellem 26.049 kr. og 37.838 kr. Løn for mænd og kvinder, offentligt og privat, og udvikling siden 2013.

33.127 kr.Gennemsnitlig månedsløn før skat, 2025
  • En rejseleder tjener i gennemsnit 33.127 kr. om måneden før skat (2025) – 37 % under gennemsnittet for alle lønmodtagere på 52.846 kr.
  • Halvdelen tjener mellem 26.049 kr. og 37.838 kr., og midterlønnen (medianen) er 30.209 kr.
  • Lønnen er steget 2,4 % fra 2024.
  • Siden 2013 er lønnen steget 19 %, fra 27.882 kr.
  • Kvinder tjener 2 % mere: 32.795 kr. for mænd mod 33.513 kr. for kvinder.
Gennemsnit33.127 kr.
Median30.209 kr.
Nedre kvartil26.049 kr.
Øvre kvartil37.838 kr.
Mænd32.795 kr.
Kvinder33.513 kr.
Privat33.127 kr.
Timeløn207 kr.
Fuldtidsansatte222

Månedsløn over tid

26.479 kr.30.105 kr.33.731 kr.2013201520172019202120232025

År for år

ÅrMånedslønÆndring
202533.127 kr.+2,4 %
202432.365 kr.+6,5 %
202330.379 kr.+4,8 %
202228.986 kr.+4,0 %
202127.865 kr.+0,1 %
202027.848 kr.−1,4 %
201928.233 kr.+1,8 %
201827.722 kr.−0,9 %
201727.966 kr.+3,3 %
201627.083 kr.−1,3 %
201527.443 kr.−6,1 %
201429.225 kr.+4,8 %
201327.882 kr.–

Beslægtede fag

Faget har under 500 fuldtidsansatte i statistikken, så gennemsnittet kan svinge meget fra år til år. Danmarks Statistiks betegnelse: Turist- og rejselederarbejde (DISCO 5113). Standardberegnet månedsløn før skat, inklusive pension, tillæg og feriebetalinger. Kilde: Danmarks Statistik.

Metode

Tallene kommer fra Danmarks Statistiks lønstatistik (tabel LONS20) og dækker alle lønmodtagere i statistikken, både time- og fastlønnede, med og uden ledelsesansvar. Fagene er Danmarks Statistiks arbejdsfunktioner på det mest detaljerede niveau (DISCO-08, fire cifre). Titlerne er vores egne, så de svarer til det, man søger efter; Danmarks Statistiks egen betegnelse står på hver side.

Månedslønnen er den standardberegnede månedsfortjeneste: fortjenesten pr. standardtime ganget med 160,33 timer. Den er før skat og omfatter pension, tillæg, personalegoder og feriebetalinger, så den kan sammenlignes på tværs af fag med forskellig arbejdstid. Median og kvartiler offentliggøres kun pr. time og er omregnet til måned på samme måde. Halvdelen af de ansatte i faget tjener mellem nedre og øvre kvartil.

Lønnen for mænd og kvinder og for offentligt og privat ansatte vises, hvor Danmarks Statistik offentliggør den; for små grupper holdes tallene tilbage. Forskellen mellem mænd og kvinder er forskellen i gennemsnitlig månedsløn i samme fag og siger ikke i sig selv noget om løn for samme arbejde.

Fag med færre end 500 fuldtidsansatte i statistikken indgår ikke i ranglisterne, fordi gennemsnittet for små grupper kan svinge meget fra år til år. Tallene opdateres én gang om året, når Danmarks Statistik offentliggør lønstatistikken, og tjekkes mod kilden hver uge.

Kilder

Citér som: News Unlimited, “Hvad tjener man? Løn for 376 fag”.