Ingen bannerreklamerIngen betalingsmurIntet clickbait
tirsdag den 27. oktober 2026
Nyheder uden støj
Dansk udgave
Dashboard

Hvad tjener en rengøringshjælp i private hjem? Løn 2025

En rengøringshjælp i private hjem tjener i gennemsnit 30.308 kr. om måneden (2025); halvdelen tjener mellem 24.752 kr. og 35.764 kr. Løn for mænd og kvinder, offentligt og privat, og udvikling siden 2013.

30.308 kr.Gennemsnitlig månedsløn før skat, 2025

Nr. 273 af 276 fag

  • En rengøringshjælp i private hjem tjener i gennemsnit 30.308 kr. om måneden før skat (2025) – 43 % under gennemsnittet for alle lønmodtagere på 52.846 kr.
  • Halvdelen tjener mellem 24.752 kr. og 35.764 kr., og midterlønnen (medianen) er 29.596 kr.
  • Lønnen er faldet 0,9 % fra 2024.
  • Siden 2013 er lønnen steget 27 %, fra 23.780 kr.
  • Kvinder tjener 5 % mere: 29.062 kr. for mænd mod 30.661 kr. for kvinder.
Gennemsnit30.308 kr.
Median29.596 kr.
Nedre kvartil24.752 kr.
Øvre kvartil35.764 kr.
Mænd29.062 kr.
Kvinder30.661 kr.
Privat30.222 kr.
Timeløn189 kr.
Fuldtidsansatte784

Månedsløn over tid

23.101 kr.27.177 kr.31.253 kr.2013201520172019202120232025

År for år

ÅrMånedslønÆndring
202530.308 kr.−0,9 %
202430.573 kr.+4,6 %
202329.226 kr.+2,0 %
202228.640 kr.+5,8 %
202127.069 kr.+0,8 %
202026.856 kr.+1,6 %
201926.427 kr.+1,3 %
201826.077 kr.+0,5 %
201725.959 kr.+1,7 %
201625.517 kr.−1,9 %
201526.010 kr.+5,7 %
201424.616 kr.+3,5 %
201323.780 kr.–

Beslægtede fag

Danmarks Statistiks betegnelse: Rengøringsarbejde i private hjem (DISCO 9111). Standardberegnet månedsløn før skat, inklusive pension, tillæg og feriebetalinger. Kilde: Danmarks Statistik.

Metode

Tallene kommer fra Danmarks Statistiks lønstatistik (tabel LONS20) og dækker alle lønmodtagere i statistikken, både time- og fastlønnede, med og uden ledelsesansvar. Fagene er Danmarks Statistiks arbejdsfunktioner på det mest detaljerede niveau (DISCO-08, fire cifre). Titlerne er vores egne, så de svarer til det, man søger efter; Danmarks Statistiks egen betegnelse står på hver side.

Månedslønnen er den standardberegnede månedsfortjeneste: fortjenesten pr. standardtime ganget med 160,33 timer. Den er før skat og omfatter pension, tillæg, personalegoder og feriebetalinger, så den kan sammenlignes på tværs af fag med forskellig arbejdstid. Median og kvartiler offentliggøres kun pr. time og er omregnet til måned på samme måde. Halvdelen af de ansatte i faget tjener mellem nedre og øvre kvartil.

Lønnen for mænd og kvinder og for offentligt og privat ansatte vises, hvor Danmarks Statistik offentliggør den; for små grupper holdes tallene tilbage. Forskellen mellem mænd og kvinder er forskellen i gennemsnitlig månedsløn i samme fag og siger ikke i sig selv noget om løn for samme arbejde.

Fag med færre end 500 fuldtidsansatte i statistikken indgår ikke i ranglisterne, fordi gennemsnittet for små grupper kan svinge meget fra år til år. Tallene opdateres én gang om året, når Danmarks Statistik offentliggør lønstatistikken, og tjekkes mod kilden hver uge.

Kilder

Citér som: News Unlimited, “Hvad tjener man? Løn for 376 fag”.