Ingen bannerreklamerIngen betalingsmurIntet clickbait
mandag den 26. oktober 2026
Nyheder uden støj
Dansk udgave
Dashboard

Hvad tjener en sproglærer? Løn 2025

En sproglærer tjener i gennemsnit 55.432 kr. om måneden (2025); halvdelen tjener mellem 52.677 kr. og 59.195 kr. Løn for mænd og kvinder, offentligt og privat, og udvikling siden 2013.

55.432 kr.Gennemsnitlig månedsløn før skat, 2025

Nr. 104 af 276 fag

  • En sproglærer tjener i gennemsnit 55.432 kr. om måneden før skat (2025) – 5 % over gennemsnittet for alle lønmodtagere på 52.846 kr.
  • Halvdelen tjener mellem 52.677 kr. og 59.195 kr., og midterlønnen (medianen) er 56.969 kr.
  • Lønnen er steget 2,4 % fra 2024.
  • Siden 2013 er lønnen steget 33 %, fra 41.535 kr.
  • Kvinder tjener 2 % mere: 54.653 kr. for mænd mod 55.689 kr. for kvinder.
  • I det private tjener en sproglærer 52.360 kr., i det offentlige 57.668 kr. Det offentlige betaler 9 % mere.
Gennemsnit55.432 kr.
Median56.969 kr.
Nedre kvartil52.677 kr.
Øvre kvartil59.195 kr.
Mænd54.653 kr.
Kvinder55.689 kr.
Privat52.360 kr.
Offentlig57.668 kr.
Timeløn346 kr.
Fuldtidsansatte878

Månedsløn over tid

40.146 kr.48.484 kr.56.821 kr.2013201520172019202120232025

År for år

ÅrMånedslønÆndring
202555.432 kr.+2,4 %
202454.157 kr.+7,6 %
202350.339 kr.+1,3 %
202249.708 kr.+2,4 %
202148.524 kr.+1,5 %
202047.796 kr.+1,9 %
201946.886 kr.+2,9 %
201845.579 kr.+2,4 %
201744.504 kr.+2,3 %
201643.503 kr.−2,3 %
201544.540 kr.+4,3 %
201442.695 kr.+2,8 %
201341.535 kr.–

Beslægtede fag

Danmarks Statistiks betegnelse: Anden sprogundervisning (DISCO 2353). Standardberegnet månedsløn før skat, inklusive pension, tillæg og feriebetalinger. Kilde: Danmarks Statistik.

Metode

Tallene kommer fra Danmarks Statistiks lønstatistik (tabel LONS20) og dækker alle lønmodtagere i statistikken, både time- og fastlønnede, med og uden ledelsesansvar. Fagene er Danmarks Statistiks arbejdsfunktioner på det mest detaljerede niveau (DISCO-08, fire cifre). Titlerne er vores egne, så de svarer til det, man søger efter; Danmarks Statistiks egen betegnelse står på hver side.

Månedslønnen er den standardberegnede månedsfortjeneste: fortjenesten pr. standardtime ganget med 160,33 timer. Den er før skat og omfatter pension, tillæg, personalegoder og feriebetalinger, så den kan sammenlignes på tværs af fag med forskellig arbejdstid. Median og kvartiler offentliggøres kun pr. time og er omregnet til måned på samme måde. Halvdelen af de ansatte i faget tjener mellem nedre og øvre kvartil.

Lønnen for mænd og kvinder og for offentligt og privat ansatte vises, hvor Danmarks Statistik offentliggør den; for små grupper holdes tallene tilbage. Forskellen mellem mænd og kvinder er forskellen i gennemsnitlig månedsløn i samme fag og siger ikke i sig selv noget om løn for samme arbejde.

Fag med færre end 500 fuldtidsansatte i statistikken indgår ikke i ranglisterne, fordi gennemsnittet for små grupper kan svinge meget fra år til år. Tallene opdateres én gang om året, når Danmarks Statistik offentliggør lønstatistikken, og tjekkes mod kilden hver uge.

Kilder

Citér som: News Unlimited, “Hvad tjener man? Løn for 376 fag”.