Ingen bannerreklamerIngen betalingsmurIntet clickbait
tirsdag den 27. oktober 2026
Nyheder uden støj
Dansk udgave
Dashboard

Hvad tjener en sundhedsassistent? Løn 2025

En sundhedsassistent tjener i gennemsnit 49.743 kr. om måneden (2025); halvdelen tjener mellem 43.560 kr. og 52.372 kr. Løn for mænd og kvinder, offentligt og privat, og udvikling siden 2013.

49.743 kr.Gennemsnitlig månedsløn før skat, 2025
  • En sundhedsassistent tjener i gennemsnit 49.743 kr. om måneden før skat (2025) – 6 % under gennemsnittet for alle lønmodtagere på 52.846 kr.
  • Halvdelen tjener mellem 43.560 kr. og 52.372 kr., og midterlønnen (medianen) er 46.860 kr.
  • Lønnen er faldet 0,3 % fra 2024.
  • Siden 2013 er lønnen steget 23 %, fra 40.498 kr.
  • Kvinder tjener 5 % mere: 48.275 kr. for mænd mod 50.722 kr. for kvinder.
Gennemsnit49.743 kr.
Median46.860 kr.
Nedre kvartil43.560 kr.
Øvre kvartil52.372 kr.
Mænd48.275 kr.
Kvinder50.722 kr.
Privat49.715 kr.
Timeløn310 kr.
Fuldtidsansatte155

Månedsløn over tid

37.887 kr.44.434 kr.50.981 kr.2013201520172019202120232025

År for år

ÅrMånedslønÆndring
202549.743 kr.−0,3 %
202449.890 kr.+15,3 %
202343.279 kr.+5,2 %
202241.150 kr.+5,6 %
202138.978 kr.−3,8 %
202040.511 kr.−9,4 %
201944.710 kr.−7,3 %
201848.209 kr.+1,5 %
201747.493 kr.−1,5 %
201648.202 kr.+6,5 %
201545.279 kr.+12,9 %
201440.122 kr.−0,9 %
201340.498 kr.–

Beslægtede fag

Faget har under 500 fuldtidsansatte i statistikken, så gennemsnittet kan svinge meget fra år til år. Danmarks Statistiks betegnelse: Assisterende arbejde inden for sundhedsområdet (DISCO 3256). Standardberegnet månedsløn før skat, inklusive pension, tillæg og feriebetalinger. Kilde: Danmarks Statistik.

Metode

Tallene kommer fra Danmarks Statistiks lønstatistik (tabel LONS20) og dækker alle lønmodtagere i statistikken, både time- og fastlønnede, med og uden ledelsesansvar. Fagene er Danmarks Statistiks arbejdsfunktioner på det mest detaljerede niveau (DISCO-08, fire cifre). Titlerne er vores egne, så de svarer til det, man søger efter; Danmarks Statistiks egen betegnelse står på hver side.

Månedslønnen er den standardberegnede månedsfortjeneste: fortjenesten pr. standardtime ganget med 160,33 timer. Den er før skat og omfatter pension, tillæg, personalegoder og feriebetalinger, så den kan sammenlignes på tværs af fag med forskellig arbejdstid. Median og kvartiler offentliggøres kun pr. time og er omregnet til måned på samme måde. Halvdelen af de ansatte i faget tjener mellem nedre og øvre kvartil.

Lønnen for mænd og kvinder og for offentligt og privat ansatte vises, hvor Danmarks Statistik offentliggør den; for små grupper holdes tallene tilbage. Forskellen mellem mænd og kvinder er forskellen i gennemsnitlig månedsløn i samme fag og siger ikke i sig selv noget om løn for samme arbejde.

Fag med færre end 500 fuldtidsansatte i statistikken indgår ikke i ranglisterne, fordi gennemsnittet for små grupper kan svinge meget fra år til år. Tallene opdateres én gang om året, når Danmarks Statistik offentliggør lønstatistikken, og tjekkes mod kilden hver uge.

Kilder

Citér som: News Unlimited, “Hvad tjener man? Løn for 376 fag”.