Ingen bannerreklamerIngen betalingsmurIntet clickbait
tirsdag den 27. oktober 2026
Nyheder uden støj
Dansk udgave
Dashboard

Hvad tjener en sygeplejeassistent? Løn 2025

En sygeplejeassistent tjener i gennemsnit 41.754 kr. om måneden (2025); halvdelen tjener mellem 37.006 kr. og 43.354 kr. Løn for mænd og kvinder, offentligt og privat, og udvikling siden 2013.

41.754 kr.Gennemsnitlig månedsløn før skat, 2025
  • En sygeplejeassistent tjener i gennemsnit 41.754 kr. om måneden før skat (2025) – 21 % under gennemsnittet for alle lønmodtagere på 52.846 kr.
  • Halvdelen tjener mellem 37.006 kr. og 43.354 kr., og midterlønnen (medianen) er 39.493 kr.
  • Lønnen er steget 7,0 % fra 2024.
  • Siden 2013 er lønnen faldet 2 %, fra 42.551 kr.
  • Kvinder tjener 3 % mere: 40.875 kr. for mænd mod 42.192 kr. for kvinder.
Gennemsnit41.754 kr.
Median39.493 kr.
Nedre kvartil37.006 kr.
Øvre kvartil43.354 kr.
Mænd40.875 kr.
Kvinder42.192 kr.
Privat41.379 kr.
Timeløn260 kr.
Fuldtidsansatte220

Månedsløn over tid

35.620 kr.40.810 kr.45.999 kr.2013201520172019202120232025

År for år

ÅrMånedslønÆndring
202541.754 kr.+7,0 %
202439.036 kr.+3,4 %
202337.742 kr.+0,1 %
202237.697 kr.−1,9 %
202138.420 kr.+1,3 %
202037.928 kr.+2,7 %
201936.928 kr.−1,4 %
201837.441 kr.+2,6 %
201736.485 kr.−19,2 %
201645.134 kr.+4,4 %
201543.230 kr.−0,2 %
201443.307 kr.+1,8 %
201342.551 kr.–

Beslægtede fag

Faget har under 500 fuldtidsansatte i statistikken, så gennemsnittet kan svinge meget fra år til år. Danmarks Statistiks betegnelse: Assisterende arbejde inden for sygepleje (DISCO 3221). Standardberegnet månedsløn før skat, inklusive pension, tillæg og feriebetalinger. Kilde: Danmarks Statistik.

Metode

Tallene kommer fra Danmarks Statistiks lønstatistik (tabel LONS20) og dækker alle lønmodtagere i statistikken, både time- og fastlønnede, med og uden ledelsesansvar. Fagene er Danmarks Statistiks arbejdsfunktioner på det mest detaljerede niveau (DISCO-08, fire cifre). Titlerne er vores egne, så de svarer til det, man søger efter; Danmarks Statistiks egen betegnelse står på hver side.

Månedslønnen er den standardberegnede månedsfortjeneste: fortjenesten pr. standardtime ganget med 160,33 timer. Den er før skat og omfatter pension, tillæg, personalegoder og feriebetalinger, så den kan sammenlignes på tværs af fag med forskellig arbejdstid. Median og kvartiler offentliggøres kun pr. time og er omregnet til måned på samme måde. Halvdelen af de ansatte i faget tjener mellem nedre og øvre kvartil.

Lønnen for mænd og kvinder og for offentligt og privat ansatte vises, hvor Danmarks Statistik offentliggør den; for små grupper holdes tallene tilbage. Forskellen mellem mænd og kvinder er forskellen i gennemsnitlig månedsløn i samme fag og siger ikke i sig selv noget om løn for samme arbejde.

Fag med færre end 500 fuldtidsansatte i statistikken indgår ikke i ranglisterne, fordi gennemsnittet for små grupper kan svinge meget fra år til år. Tallene opdateres én gang om året, når Danmarks Statistik offentliggør lønstatistikken, og tjekkes mod kilden hver uge.

Kilder

Citér som: News Unlimited, “Hvad tjener man? Løn for 376 fag”.