Ingen bannerreklamerIngen betalingsmurIntet clickbait
mandag den 26. oktober 2026
Nyheder uden støj
Dansk udgave
Dashboard

Hvad tjener en fysioterapeut? Løn 2025

En fysioterapeut tjener i gennemsnit 46.074 kr. om måneden (2025); halvdelen tjener mellem 42.287 kr. og 49.144 kr. Løn for mænd og kvinder, offentligt og privat, og udvikling siden 2013.

46.074 kr.Gennemsnitlig månedsløn før skat, 2025

Nr. 195 af 276 fag

  • En fysioterapeut tjener i gennemsnit 46.074 kr. om måneden før skat (2025) – 13 % under gennemsnittet for alle lønmodtagere på 52.846 kr.
  • Halvdelen tjener mellem 42.287 kr. og 49.144 kr., og midterlønnen (medianen) er 45.851 kr.
  • Lønnen er steget 4,8 % fra 2024.
  • Siden 2013 er lønnen steget 31 %, fra 35.237 kr.
  • Kvinder tjener 3 % mere: 45.181 kr. for mænd mod 46.378 kr. for kvinder.
  • I det private tjener en fysioterapeut 44.355 kr., i det offentlige 46.319 kr. Det offentlige betaler 4 % mere.
Gennemsnit46.074 kr.
Median45.851 kr.
Nedre kvartil42.287 kr.
Øvre kvartil49.144 kr.
Mænd45.181 kr.
Kvinder46.378 kr.
Privat44.355 kr.
Offentlig46.319 kr.
Timeløn287 kr.
Fuldtidsansatte8.246

Månedsløn over tid

34.153 kr.40.655 kr.47.158 kr.2013201520172019202120232025

År for år

ÅrMånedslønÆndring
202546.074 kr.+4,8 %
202443.967 kr.+4,6 %
202342.035 kr.+2,7 %
202240.926 kr.+2,3 %
202139.998 kr.+1,3 %
202039.504 kr.+3,2 %
201938.290 kr.+1,5 %
201837.729 kr.+1,3 %
201737.243 kr.+2,0 %
201636.508 kr.+1,5 %
201535.977 kr.+1,4 %
201435.469 kr.+0,7 %
201335.237 kr.–

Beslægtede fag

Danmarks Statistiks betegnelse: Fysioterapeut- og afspændingspædagogarbejde (DISCO 2264). Standardberegnet månedsløn før skat, inklusive pension, tillæg og feriebetalinger. Kilde: Danmarks Statistik.

Metode

Tallene kommer fra Danmarks Statistiks lønstatistik (tabel LONS20) og dækker alle lønmodtagere i statistikken, både time- og fastlønnede, med og uden ledelsesansvar. Fagene er Danmarks Statistiks arbejdsfunktioner på det mest detaljerede niveau (DISCO-08, fire cifre). Titlerne er vores egne, så de svarer til det, man søger efter; Danmarks Statistiks egen betegnelse står på hver side.

Månedslønnen er den standardberegnede månedsfortjeneste: fortjenesten pr. standardtime ganget med 160,33 timer. Den er før skat og omfatter pension, tillæg, personalegoder og feriebetalinger, så den kan sammenlignes på tværs af fag med forskellig arbejdstid. Median og kvartiler offentliggøres kun pr. time og er omregnet til måned på samme måde. Halvdelen af de ansatte i faget tjener mellem nedre og øvre kvartil.

Lønnen for mænd og kvinder og for offentligt og privat ansatte vises, hvor Danmarks Statistik offentliggør den; for små grupper holdes tallene tilbage. Forskellen mellem mænd og kvinder er forskellen i gennemsnitlig månedsløn i samme fag og siger ikke i sig selv noget om løn for samme arbejde.

Fag med færre end 500 fuldtidsansatte i statistikken indgår ikke i ranglisterne, fordi gennemsnittet for små grupper kan svinge meget fra år til år. Tallene opdateres én gang om året, når Danmarks Statistik offentliggør lønstatistikken, og tjekkes mod kilden hver uge.

Kilder

Citér som: News Unlimited, “Hvad tjener man? Løn for 376 fag”.