Ingen bannerreklamerIngen betalingsmurIntet clickbait
mandag den 26. oktober 2026
Nyheder uden støj
Dansk udgave
Dashboard

Hvad tjener en sundhedsfaglig medarbejder (øvrige)? Løn 2025

En sundhedsfaglig medarbejder (øvrige) tjener i gennemsnit 47.612 kr. om måneden (2025); halvdelen tjener mellem 43.020 kr. og 50.626 kr. Løn for mænd og kvinder, offentligt og privat, og udvikling siden 2013.

47.612 kr.Gennemsnitlig månedsløn før skat, 2025

Nr. 174 af 276 fag

  • En sundhedsfaglig medarbejder (øvrige) tjener i gennemsnit 47.612 kr. om måneden før skat (2025) – 10 % under gennemsnittet for alle lønmodtagere på 52.846 kr.
  • Halvdelen tjener mellem 43.020 kr. og 50.626 kr., og midterlønnen (medianen) er 46.858 kr.
  • Lønnen er steget 5,1 % fra 2024.
  • Siden 2013 er lønnen steget 31 %, fra 36.423 kr.
  • Kvinder tjener 1 % mere: 47.105 kr. for mænd mod 47.685 kr. for kvinder.
  • I det private tjener en sundhedsfaglig medarbejder (øvrige) 50.646 kr., i det offentlige 47.090 kr. Det private betaler 8 % mere.
Gennemsnit47.612 kr.
Median46.858 kr.
Nedre kvartil43.020 kr.
Øvre kvartil50.626 kr.
Mænd47.105 kr.
Kvinder47.685 kr.
Privat50.646 kr.
Offentlig47.090 kr.
Timeløn297 kr.
Fuldtidsansatte8.238

Månedsløn over tid

35.304 kr.42.017 kr.48.731 kr.2013201520172019202120232025

År for år

ÅrMånedslønÆndring
202547.612 kr.+5,1 %
202445.283 kr.+4,2 %
202343.437 kr.+2,4 %
202242.438 kr.+2,1 %
202141.581 kr.+1,1 %
202041.116 kr.+3,4 %
201939.767 kr.+2,2 %
201838.928 kr.+1,3 %
201738.445 kr.+1,6 %
201637.828 kr.+1,9 %
201537.123 kr.+1,5 %
201436.580 kr.+0,4 %
201336.423 kr.–

Beslægtede fag

Danmarks Statistiks betegnelse: Sundhedsarbejde ikke klassificeret andetsteds (DISCO 2269). Standardberegnet månedsløn før skat, inklusive pension, tillæg og feriebetalinger. Kilde: Danmarks Statistik.

Metode

Tallene kommer fra Danmarks Statistiks lønstatistik (tabel LONS20) og dækker alle lønmodtagere i statistikken, både time- og fastlønnede, med og uden ledelsesansvar. Fagene er Danmarks Statistiks arbejdsfunktioner på det mest detaljerede niveau (DISCO-08, fire cifre). Titlerne er vores egne, så de svarer til det, man søger efter; Danmarks Statistiks egen betegnelse står på hver side.

Månedslønnen er den standardberegnede månedsfortjeneste: fortjenesten pr. standardtime ganget med 160,33 timer. Den er før skat og omfatter pension, tillæg, personalegoder og feriebetalinger, så den kan sammenlignes på tværs af fag med forskellig arbejdstid. Median og kvartiler offentliggøres kun pr. time og er omregnet til måned på samme måde. Halvdelen af de ansatte i faget tjener mellem nedre og øvre kvartil.

Lønnen for mænd og kvinder og for offentligt og privat ansatte vises, hvor Danmarks Statistik offentliggør den; for små grupper holdes tallene tilbage. Forskellen mellem mænd og kvinder er forskellen i gennemsnitlig månedsløn i samme fag og siger ikke i sig selv noget om løn for samme arbejde.

Fag med færre end 500 fuldtidsansatte i statistikken indgår ikke i ranglisterne, fordi gennemsnittet for små grupper kan svinge meget fra år til år. Tallene opdateres én gang om året, når Danmarks Statistik offentliggør lønstatistikken, og tjekkes mod kilden hver uge.

Kilder

Citér som: News Unlimited, “Hvad tjener man? Løn for 376 fag”.