Ingen bannerreklamerIngen betalingsmurIntet clickbait
tirsdag den 27. oktober 2026
Nyheder uden støj
Dansk udgave
Dashboard

Hvad tjener en kasseassistent? Løn 2025

En kasseassistent tjener i gennemsnit 27.801 kr. om måneden (2025); halvdelen tjener mellem 18.103 kr. og 33.150 kr. Løn for mænd og kvinder, offentligt og privat, og udvikling siden 2013.

27.801 kr.Gennemsnitlig månedsløn før skat, 2025

Nr. 276 af 276 fag

  • En kasseassistent tjener i gennemsnit 27.801 kr. om måneden før skat (2025) – 47 % under gennemsnittet for alle lønmodtagere på 52.846 kr.
  • Halvdelen tjener mellem 18.103 kr. og 33.150 kr., og midterlønnen (medianen) er 29.814 kr.
  • Lønnen er steget 1,7 % fra 2024.
  • Siden 2013 er lønnen steget 27 %, fra 21.919 kr.
  • Kvinder tjener 6 % mere: 26.887 kr. for mænd mod 28.559 kr. for kvinder.
Gennemsnit27.801 kr.
Median29.814 kr.
Nedre kvartil18.103 kr.
Øvre kvartil33.150 kr.
Mænd26.887 kr.
Kvinder28.559 kr.
Privat27.762 kr.
Timeløn173 kr.
Fuldtidsansatte13.190

Månedsløn over tid

20.471 kr.24.469 kr.28.468 kr.2013201520172019202120232025

År for år

ÅrMånedslønÆndring
202527.801 kr.+1,7 %
202427.328 kr.+9,1 %
202325.047 kr.+2,4 %
202224.468 kr.+5,4 %
202123.215 kr.+4,5 %
202022.222 kr.+0,9 %
201922.018 kr.+3,3 %
201821.319 kr.+0,9 %
201721.137 kr.−1,7 %
201621.499 kr.−7,5 %
201523.254 kr.+3,9 %
201422.373 kr.+2,1 %
201321.919 kr.–

Beslægtede fag

Danmarks Statistiks betegnelse: Kasseassistentarbejde og beslægtet kundebetjening (DISCO 5230). Standardberegnet månedsløn før skat, inklusive pension, tillæg og feriebetalinger. Kilde: Danmarks Statistik.

Metode

Tallene kommer fra Danmarks Statistiks lønstatistik (tabel LONS20) og dækker alle lønmodtagere i statistikken, både time- og fastlønnede, med og uden ledelsesansvar. Fagene er Danmarks Statistiks arbejdsfunktioner på det mest detaljerede niveau (DISCO-08, fire cifre). Titlerne er vores egne, så de svarer til det, man søger efter; Danmarks Statistiks egen betegnelse står på hver side.

Månedslønnen er den standardberegnede månedsfortjeneste: fortjenesten pr. standardtime ganget med 160,33 timer. Den er før skat og omfatter pension, tillæg, personalegoder og feriebetalinger, så den kan sammenlignes på tværs af fag med forskellig arbejdstid. Median og kvartiler offentliggøres kun pr. time og er omregnet til måned på samme måde. Halvdelen af de ansatte i faget tjener mellem nedre og øvre kvartil.

Lønnen for mænd og kvinder og for offentligt og privat ansatte vises, hvor Danmarks Statistik offentliggør den; for små grupper holdes tallene tilbage. Forskellen mellem mænd og kvinder er forskellen i gennemsnitlig månedsløn i samme fag og siger ikke i sig selv noget om løn for samme arbejde.

Fag med færre end 500 fuldtidsansatte i statistikken indgår ikke i ranglisterne, fordi gennemsnittet for små grupper kan svinge meget fra år til år. Tallene opdateres én gang om året, når Danmarks Statistik offentliggør lønstatistikken, og tjekkes mod kilden hver uge.

Kilder

Citér som: News Unlimited, “Hvad tjener man? Løn for 376 fag”.