Ingen bannerreklamerIngen betalingsmurIntet clickbait
tirsdag den 27. oktober 2026
Nyheder uden støj
Dansk udgave
Dashboard

Hvad tjener en kundeservicemedarbejder? Løn 2025

En kundeservicemedarbejder tjener i gennemsnit 40.022 kr. om måneden (2025); halvdelen tjener mellem 31.750 kr. og 46.373 kr. Løn for mænd og kvinder, offentligt og privat, og udvikling siden 2013.

40.022 kr.Gennemsnitlig månedsløn før skat, 2025

Nr. 246 af 276 fag

  • En kundeservicemedarbejder tjener i gennemsnit 40.022 kr. om måneden før skat (2025) – 24 % under gennemsnittet for alle lønmodtagere på 52.846 kr.
  • Halvdelen tjener mellem 31.750 kr. og 46.373 kr., og midterlønnen (medianen) er 38.529 kr.
  • Lønnen er steget 5,2 % fra 2024.
  • Siden 2013 er lønnen steget 24 %, fra 32.383 kr.
  • Kvinder tjener 7 % mere: 38.642 kr. for mænd mod 41.352 kr. for kvinder.
  • I det private tjener en kundeservicemedarbejder 40.061 kr., i det offentlige 39.342 kr. Det private betaler 2 % mere.
Gennemsnit40.022 kr.
Median38.529 kr.
Nedre kvartil31.750 kr.
Øvre kvartil46.373 kr.
Mænd38.642 kr.
Kvinder41.352 kr.
Privat40.061 kr.
Offentlig39.342 kr.
Timeløn250 kr.
Fuldtidsansatte3.688

Månedsløn over tid

31.152 kr.35.990 kr.40.828 kr.2013201520172019202120232025

År for år

ÅrMånedslønÆndring
202540.022 kr.+5,2 %
202438.032 kr.+4,8 %
202336.281 kr.+4,3 %
202234.781 kr.+4,7 %
202133.234 kr.−0,3 %
202033.337 kr.−0,5 %
201933.503 kr.+0,3 %
201833.407 kr.+2,3 %
201732.649 kr.−0,5 %
201632.814 kr.−1,6 %
201533.332 kr.+4,3 %
201431.958 kr.−1,3 %
201332.383 kr.–

Beslægtede fag

Danmarks Statistiks betegnelse: Informationsarbejde på kundekontaktcentre (DISCO 4222). Standardberegnet månedsløn før skat, inklusive pension, tillæg og feriebetalinger. Kilde: Danmarks Statistik.

Metode

Tallene kommer fra Danmarks Statistiks lønstatistik (tabel LONS20) og dækker alle lønmodtagere i statistikken, både time- og fastlønnede, med og uden ledelsesansvar. Fagene er Danmarks Statistiks arbejdsfunktioner på det mest detaljerede niveau (DISCO-08, fire cifre). Titlerne er vores egne, så de svarer til det, man søger efter; Danmarks Statistiks egen betegnelse står på hver side.

Månedslønnen er den standardberegnede månedsfortjeneste: fortjenesten pr. standardtime ganget med 160,33 timer. Den er før skat og omfatter pension, tillæg, personalegoder og feriebetalinger, så den kan sammenlignes på tværs af fag med forskellig arbejdstid. Median og kvartiler offentliggøres kun pr. time og er omregnet til måned på samme måde. Halvdelen af de ansatte i faget tjener mellem nedre og øvre kvartil.

Lønnen for mænd og kvinder og for offentligt og privat ansatte vises, hvor Danmarks Statistik offentliggør den; for små grupper holdes tallene tilbage. Forskellen mellem mænd og kvinder er forskellen i gennemsnitlig månedsløn i samme fag og siger ikke i sig selv noget om løn for samme arbejde.

Fag med færre end 500 fuldtidsansatte i statistikken indgår ikke i ranglisterne, fordi gennemsnittet for små grupper kan svinge meget fra år til år. Tallene opdateres én gang om året, når Danmarks Statistik offentliggør lønstatistikken, og tjekkes mod kilden hver uge.

Kilder

Citér som: News Unlimited, “Hvad tjener man? Løn for 376 fag”.