Ingen bannerreklamerIngen betalingsmurIntet clickbait
mandag den 26. oktober 2026
Nyheder uden støj
Dansk udgave
Dashboard

Hvad tjener en leder i forsyning og distribution? Løn 2025

En leder i forsyning og distribution tjener i gennemsnit 79.196 kr. om måneden (2025); halvdelen tjener mellem 54.649 kr. og 96.459 kr. Løn for mænd og kvinder, offentligt og privat, og udvikling siden 2013.

79.196 kr.Gennemsnitlig månedsløn før skat, 2025

Nr. 24 af 276 fag

  • En leder i forsyning og distribution tjener i gennemsnit 79.196 kr. om måneden før skat (2025) – 50 % over gennemsnittet for alle lønmodtagere på 52.846 kr.
  • Halvdelen tjener mellem 54.649 kr. og 96.459 kr., og midterlønnen (medianen) er 73.284 kr.
  • Lønnen er steget 5,2 % fra 2024.
  • Siden 2013 er lønnen steget 41 %, fra 56.053 kr.
  • Kvinder tjener 3 % mere: 78.609 kr. for mænd mod 81.446 kr. for kvinder.
Gennemsnit79.196 kr.
Median73.284 kr.
Nedre kvartil54.649 kr.
Øvre kvartil96.459 kr.
Mænd78.609 kr.
Kvinder81.446 kr.
Privat79.374 kr.
Timeløn494 kr.
Fuldtidsansatte2.972

Månedsløn over tid

53.739 kr.67.624 kr.81.510 kr.2013201520172019202120232025

År for år

ÅrMånedslønÆndring
202579.196 kr.+5,2 %
202475.274 kr.+4,7 %
202371.880 kr.+4,1 %
202269.038 kr.+4,1 %
202166.301 kr.+3,3 %
202064.187 kr.+1,9 %
201962.976 kr.+2,6 %
201861.397 kr.+1,3 %
201760.629 kr.+3,0 %
201658.866 kr.+0,3 %
201558.666 kr.+0,8 %
201458.218 kr.+3,9 %
201356.053 kr.–

Beslægtede fag

Danmarks Statistiks betegnelse: Ledelse af hovedaktiviteten inden for forsyning, distribution o.l. (DISCO 1324). Standardberegnet månedsløn før skat, inklusive pension, tillæg og feriebetalinger. Kilde: Danmarks Statistik.

Metode

Tallene kommer fra Danmarks Statistiks lønstatistik (tabel LONS20) og dækker alle lønmodtagere i statistikken, både time- og fastlønnede, med og uden ledelsesansvar. Fagene er Danmarks Statistiks arbejdsfunktioner på det mest detaljerede niveau (DISCO-08, fire cifre). Titlerne er vores egne, så de svarer til det, man søger efter; Danmarks Statistiks egen betegnelse står på hver side.

Månedslønnen er den standardberegnede månedsfortjeneste: fortjenesten pr. standardtime ganget med 160,33 timer. Den er før skat og omfatter pension, tillæg, personalegoder og feriebetalinger, så den kan sammenlignes på tværs af fag med forskellig arbejdstid. Median og kvartiler offentliggøres kun pr. time og er omregnet til måned på samme måde. Halvdelen af de ansatte i faget tjener mellem nedre og øvre kvartil.

Lønnen for mænd og kvinder og for offentligt og privat ansatte vises, hvor Danmarks Statistik offentliggør den; for små grupper holdes tallene tilbage. Forskellen mellem mænd og kvinder er forskellen i gennemsnitlig månedsløn i samme fag og siger ikke i sig selv noget om løn for samme arbejde.

Fag med færre end 500 fuldtidsansatte i statistikken indgår ikke i ranglisterne, fordi gennemsnittet for små grupper kan svinge meget fra år til år. Tallene opdateres én gang om året, når Danmarks Statistik offentliggør lønstatistikken, og tjekkes mod kilden hver uge.

Kilder

Citér som: News Unlimited, “Hvad tjener man? Løn for 376 fag”.