Ingen bannerreklamerIngen betalingsmurIntet clickbait
mandag den 26. oktober 2026
Nyheder uden støj
Dansk udgave
Dashboard

Hvad tjener en produktionschef? Løn 2025

En produktionschef tjener i gennemsnit 84.937 kr. om måneden (2025); halvdelen tjener mellem 59.524 kr. og 100.795 kr. Løn for mænd og kvinder, offentligt og privat, og udvikling siden 2013.

84.937 kr.Gennemsnitlig månedsløn før skat, 2025

Nr. 15 af 276 fag

  • En produktionschef tjener i gennemsnit 84.937 kr. om måneden før skat (2025) – 61 % over gennemsnittet for alle lønmodtagere på 52.846 kr.
  • Halvdelen tjener mellem 59.524 kr. og 100.795 kr., og midterlønnen (medianen) er 74.501 kr.
  • Lønnen er steget 4,4 % fra 2024.
  • Siden 2013 er lønnen steget 38 %, fra 61.602 kr.
  • Kvinder tjener 7 % mere: 84.061 kr. for mænd mod 90.149 kr. for kvinder.
Gennemsnit84.937 kr.
Median74.501 kr.
Nedre kvartil59.524 kr.
Øvre kvartil100.795 kr.
Mænd84.061 kr.
Kvinder90.149 kr.
Privat84.954 kr.
Timeløn530 kr.
Fuldtidsansatte5.574

Månedsløn over tid

59.269 kr.73.270 kr.87.270 kr.2013201520172019202120232025

År for år

ÅrMånedslønÆndring
202584.937 kr.+4,4 %
202481.363 kr.+4,9 %
202377.528 kr.+4,7 %
202274.073 kr.+3,3 %
202171.698 kr.+3,1 %
202069.543 kr.+2,1 %
201968.126 kr.+2,7 %
201866.340 kr.+1,3 %
201765.469 kr.+1,8 %
201664.308 kr.+1,9 %
201563.091 kr.+2,0 %
201461.880 kr.+0,5 %
201361.602 kr.–

Beslægtede fag

Danmarks Statistiks betegnelse: Ledelse af hovedaktiviteten inden for fremstillingsvirksomhed (undtagen landbrug, skovbrug og fiskeri) (DISCO 1321). Standardberegnet månedsløn før skat, inklusive pension, tillæg og feriebetalinger. Kilde: Danmarks Statistik.

Metode

Tallene kommer fra Danmarks Statistiks lønstatistik (tabel LONS20) og dækker alle lønmodtagere i statistikken, både time- og fastlønnede, med og uden ledelsesansvar. Fagene er Danmarks Statistiks arbejdsfunktioner på det mest detaljerede niveau (DISCO-08, fire cifre). Titlerne er vores egne, så de svarer til det, man søger efter; Danmarks Statistiks egen betegnelse står på hver side.

Månedslønnen er den standardberegnede månedsfortjeneste: fortjenesten pr. standardtime ganget med 160,33 timer. Den er før skat og omfatter pension, tillæg, personalegoder og feriebetalinger, så den kan sammenlignes på tværs af fag med forskellig arbejdstid. Median og kvartiler offentliggøres kun pr. time og er omregnet til måned på samme måde. Halvdelen af de ansatte i faget tjener mellem nedre og øvre kvartil.

Lønnen for mænd og kvinder og for offentligt og privat ansatte vises, hvor Danmarks Statistik offentliggør den; for små grupper holdes tallene tilbage. Forskellen mellem mænd og kvinder er forskellen i gennemsnitlig månedsløn i samme fag og siger ikke i sig selv noget om løn for samme arbejde.

Fag med færre end 500 fuldtidsansatte i statistikken indgår ikke i ranglisterne, fordi gennemsnittet for små grupper kan svinge meget fra år til år. Tallene opdateres én gang om året, når Danmarks Statistik offentliggør lønstatistikken, og tjekkes mod kilden hver uge.

Kilder

Citér som: News Unlimited, “Hvad tjener man? Løn for 376 fag”.