Ingen bannerreklamerIngen betalingsmurIntet clickbait
tirsdag den 27. oktober 2026
Nyheder uden støj
Dansk udgave
Dashboard

Hvad tjener en social- og sundhedsassistent? Løn 2025

En social- og sundhedsassistent tjener i gennemsnit 42.477 kr. om måneden (2025); halvdelen tjener mellem 36.840 kr. og 47.614 kr. Løn for mænd og kvinder, offentligt og privat, og udvikling siden 2013.

42.477 kr.Gennemsnitlig månedsløn før skat, 2025

Nr. 228 af 276 fag

  • En social- og sundhedsassistent tjener i gennemsnit 42.477 kr. om måneden før skat (2025) – 20 % under gennemsnittet for alle lønmodtagere på 52.846 kr.
  • Halvdelen tjener mellem 36.840 kr. og 47.614 kr., og midterlønnen (medianen) er 41.605 kr.
  • Lønnen er steget 6,9 % fra 2024.
  • Siden 2013 er lønnen steget 37 %, fra 30.924 kr.
  • Kvinder tjener 4 % mere: 41.205 kr. for mænd mod 43.080 kr. for kvinder.
  • I det private tjener en social- og sundhedsassistent 47.215 kr., i det offentlige 41.437 kr. Det private betaler 14 % mere.
Gennemsnit42.477 kr.
Median41.605 kr.
Nedre kvartil36.840 kr.
Øvre kvartil47.614 kr.
Mænd41.205 kr.
Kvinder43.080 kr.
Privat47.215 kr.
Offentlig41.437 kr.
Timeløn265 kr.
Fuldtidsansatte25.950

Månedsløn over tid

29.769 kr.36.700 kr.43.632 kr.2013201520172019202120232025

År for år

ÅrMånedslønÆndring
202542.477 kr.+6,9 %
202439.738 kr.+5,6 %
202337.632 kr.+1,4 %
202237.112 kr.+5,1 %
202135.327 kr.+1,0 %
202034.971 kr.+3,6 %
201933.746 kr.+2,3 %
201832.998 kr.+1,8 %
201732.404 kr.+2,0 %
201631.772 kr.+1,2 %
201531.402 kr.+0,5 %
201431.254 kr.+1,1 %
201330.924 kr.–

Beslægtede fag

Danmarks Statistiks betegnelse: Omsorgsarbejde på institutioner og hospitaler (ekskl. plejehjem) (DISCO 5321). Standardberegnet månedsløn før skat, inklusive pension, tillæg og feriebetalinger. Kilde: Danmarks Statistik.

Metode

Tallene kommer fra Danmarks Statistiks lønstatistik (tabel LONS20) og dækker alle lønmodtagere i statistikken, både time- og fastlønnede, med og uden ledelsesansvar. Fagene er Danmarks Statistiks arbejdsfunktioner på det mest detaljerede niveau (DISCO-08, fire cifre). Titlerne er vores egne, så de svarer til det, man søger efter; Danmarks Statistiks egen betegnelse står på hver side.

Månedslønnen er den standardberegnede månedsfortjeneste: fortjenesten pr. standardtime ganget med 160,33 timer. Den er før skat og omfatter pension, tillæg, personalegoder og feriebetalinger, så den kan sammenlignes på tværs af fag med forskellig arbejdstid. Median og kvartiler offentliggøres kun pr. time og er omregnet til måned på samme måde. Halvdelen af de ansatte i faget tjener mellem nedre og øvre kvartil.

Lønnen for mænd og kvinder og for offentligt og privat ansatte vises, hvor Danmarks Statistik offentliggør den; for små grupper holdes tallene tilbage. Forskellen mellem mænd og kvinder er forskellen i gennemsnitlig månedsløn i samme fag og siger ikke i sig selv noget om løn for samme arbejde.

Fag med færre end 500 fuldtidsansatte i statistikken indgår ikke i ranglisterne, fordi gennemsnittet for små grupper kan svinge meget fra år til år. Tallene opdateres én gang om året, når Danmarks Statistik offentliggør lønstatistikken, og tjekkes mod kilden hver uge.

Kilder

Citér som: News Unlimited, “Hvad tjener man? Løn for 376 fag”.