Ingen bannerreklamerIngen betalingsmurIntet clickbait
tirsdag den 27. oktober 2026
Nyheder uden støj
Dansk udgave
Dashboard

Hvad tjener en social- og sundhedshjælper? Løn 2025

En social- og sundhedshjælper tjener i gennemsnit 39.292 kr. om måneden (2025); halvdelen tjener mellem 32.587 kr. og 46.073 kr. Løn for mænd og kvinder, offentligt og privat, og udvikling siden 2013.

39.292 kr.Gennemsnitlig månedsløn før skat, 2025

Nr. 250 af 276 fag

  • En social- og sundhedshjælper tjener i gennemsnit 39.292 kr. om måneden før skat (2025) – 26 % under gennemsnittet for alle lønmodtagere på 52.846 kr.
  • Halvdelen tjener mellem 32.587 kr. og 46.073 kr., og midterlønnen (medianen) er 39.613 kr.
  • Lønnen er steget 6,7 % fra 2024.
  • Siden 2013 er lønnen steget 40 %, fra 28.153 kr.
  • Kvinder tjener 4 % mere: 37.925 kr. for mænd mod 39.488 kr. for kvinder.
  • I det private tjener en social- og sundhedshjælper 38.916 kr., i det offentlige 39.340 kr. Det offentlige betaler 1 % mere.
Gennemsnit39.292 kr.
Median39.613 kr.
Nedre kvartil32.587 kr.
Øvre kvartil46.073 kr.
Mænd37.925 kr.
Kvinder39.488 kr.
Privat38.916 kr.
Offentlig39.340 kr.
Timeløn245 kr.
Fuldtidsansatte82.606

Månedsløn over tid

27.039 kr.33.723 kr.40.406 kr.2013201520172019202120232025

År for år

ÅrMånedslønÆndring
202539.292 kr.+6,7 %
202436.827 kr.+6,5 %
202334.583 kr.+3,1 %
202233.552 kr.+2,6 %
202132.698 kr.+0,3 %
202032.591 kr.+2,2 %
201931.874 kr.+1,3 %
201831.462 kr.+1,4 %
201731.041 kr.+3,1 %
201630.115 kr.+3,4 %
201529.120 kr.+3,4 %
201428.167 kr.+0,0 %
201328.153 kr.–

Beslægtede fag

Danmarks Statistiks betegnelse: Social- og sundhedsarbejde i private hjem (inkl. plejehjem) (DISCO 5322). Standardberegnet månedsløn før skat, inklusive pension, tillæg og feriebetalinger. Kilde: Danmarks Statistik.

Metode

Tallene kommer fra Danmarks Statistiks lønstatistik (tabel LONS20) og dækker alle lønmodtagere i statistikken, både time- og fastlønnede, med og uden ledelsesansvar. Fagene er Danmarks Statistiks arbejdsfunktioner på det mest detaljerede niveau (DISCO-08, fire cifre). Titlerne er vores egne, så de svarer til det, man søger efter; Danmarks Statistiks egen betegnelse står på hver side.

Månedslønnen er den standardberegnede månedsfortjeneste: fortjenesten pr. standardtime ganget med 160,33 timer. Den er før skat og omfatter pension, tillæg, personalegoder og feriebetalinger, så den kan sammenlignes på tværs af fag med forskellig arbejdstid. Median og kvartiler offentliggøres kun pr. time og er omregnet til måned på samme måde. Halvdelen af de ansatte i faget tjener mellem nedre og øvre kvartil.

Lønnen for mænd og kvinder og for offentligt og privat ansatte vises, hvor Danmarks Statistik offentliggør den; for små grupper holdes tallene tilbage. Forskellen mellem mænd og kvinder er forskellen i gennemsnitlig månedsløn i samme fag og siger ikke i sig selv noget om løn for samme arbejde.

Fag med færre end 500 fuldtidsansatte i statistikken indgår ikke i ranglisterne, fordi gennemsnittet for små grupper kan svinge meget fra år til år. Tallene opdateres én gang om året, når Danmarks Statistik offentliggør lønstatistikken, og tjekkes mod kilden hver uge.

Kilder

Citér som: News Unlimited, “Hvad tjener man? Løn for 376 fag”.